10 прости трика и игри
Снимка: Guliver / Getty
За да възпитате независим човек, отговорен за своите решения, трябва от най-ранна възраст да научите детето да прави избор и да взема решения.
Защо е толкова важно?
Способността за вземане на компетентно, добре обосновано, балансирано решение е една от основните черти на личността, която, уви, не е вродена. Тя трябва да се изгради постепенно. Развитието на способността за избор укрепва самочувствието, формира качествата на лидер и насърчава хората да опознават света.
Можете да предлагате на вашето мъниче правото на избор всеки ден и с любов да му помагате да взема правилните решения.
Добре е да го правите всеки ден, докато играете, обяснява педагогът Марина Андросова и дава практически насоки.
Вземи каквото искаш!
Ако бебето вече е навършило 6 месеца, поставете 2-3 различни дрънкалки пред него. Оставете го да избере. За известно време махнете другите играчки. Вероятно след пет минути то ще промени решението си. Можете да му предложите нов избор. Бебето може напълно да откаже дрънкалки или да ги вземе всичките. Това също е избор, не го пренебрегвайте.
Екскурзия из апартамента
Вземете бебето на ръце и вървете с него, където то сочи. Попитайте го: "Къде отиваме?"
Малките деца обичат да сочат с пръстче къде искат да отидат. Разказвайте му от къде минавате и какво се случва наоколо.
Третият е излишен
Дайте на детето по един предмет във всяка ръка. Поставете трети близо до него. Назовете предметите и изчакайте. Дали то ще остави единия предмет, за да вземе този, който е до него ...
Снимка: Guliver / Getty
По места!
Вземете три до четири кутии и няколко гумени играчки, кубчета и топки. Оставете детето да реши в коя кутия да постави всеки елемент. Попитайте го : „Къде да сложим куба? А това? "
Независимо как детето ще подреди играчките, това е негов избор, от който ще изпита радост.
Реши сам!
Когато общувате с дете над една година, предложете алтернатива: „Ще пиеш ли чай или сок? Да четем ли книга или да играем? Ще дойдеш ли с мен за мляко или ще си останеш вкъщи? Какви играчки искаш да вземеш със себе си в банята?"
Започнете с най-простите въпроси. Твърде рано е да поставите бебето си пред труден избор. Ако го помолите да си избере играчка в магазина, рискувате да прекарате целия ден там и да се сблъскате с проблема с цената ѝ.
Хвани рибка
Завържете някоя играчка с въженце и дайте на бебето другия край. Покажете му как може да получи играчката си. Не го оставяйте без надзор. Когато се научи да пълзи,може вие да дърпате играчката – нека то да я следва и да пълзи след нея.
Коя от тях дрънка?
Вземете три малки кутии (може да използвате и кибритени).В една от тях поставете монети или бобчета. Залепете ги добре с тиксо – всяка в различен цвят. Новите играчки са готови.
Разклатете кутиите и ги дайте на вашето бебе. Покажете му коя дрънка. Когато избере нея, придружете правилното решение с аплодисменти.
Рисувай
Дайте на детето си възможност да избере с какво да рисува, върху какво да рисува и какво да направи. Покажете му различни материали и се въздържайте от съвети. Ако то иска да рисува с черна боя, дайте му тази възможност, а по-късно му покажете, че има и по-ярки и светли цветове. Може би след като разгледа двете произведения, следващия път да започне да рисува с различни цветове, а може и не!
В избора му вече се откриват наченките на неговата самостоятелност. Родителите трябва да му дадат свобода да се развива.
Ако обаче то има нужда от вашата помощ, не му отказвайте. Когато я получат, децата се чувстват по-спокойни и уверени, че ще успеят.
Познай в коя ръка е?
Играйте на криеница с детето си. Например, можете да скриете малка играчка в едната си ръка и след това нека то познае в коя ръка е. Нека само посочи къде е скрита. Ако е познало, възкликнете радостно и скрийте отново играчката.
Можете, леко да му подсказвате – да оставите част от нея да се вижда между пръстите ви - така то няма да сбърка.
Скрийте дребни предмети под разноцветни чаши. Нека детето ги търси. Оставете го да взема решения бързо и да не се страхува да направи грешен избор в подобни ситуации.
Списък със задачи
Попитайте детето какво обича да прави. Онагледете тези дейности като върху картон ги нарисувате или ги изрежете изображението от някоя брошура. Когато хлапето се отегчи и няма с какво да се занимава, нека отвори „документацията“ и да намери занимания и за двама ви.
Какво е това?
Нарисувайте голяма кола върху лист хартия и помолете детето си да избере в какво да я превърнете. След това дорисувайте, така че тя да приеме друга форма и да стане нещо напълно различно.
Начертайте кръг, квадрат и триъгълник върху отделни листове хартия. Оставете детето да завърши рисунката. То може да добави линии вътре във формата или отвън.
Изрежете дупка в листа. Сега детето ще трябва да избере как да подреди елементите.
Може да направите дупка в центъра на композицията или около нея да нарисувате допълнителни елементи. Може да я превърнете в отвор за окото – и да направите маска на хлапето, или това да е прозорец на къщичката ви ...
Мона Василева
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари